Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wykorzystanie własnych izolatów drobnoustrojów w zapewnieniu bezpieczeństwa produktu kosmetycznego
Wykorzystanie własnych izolatów drobnoustrojów w zapewnieniu bezpieczeństwa produktu kosmet

Zapewnienie bezpieczeństwa produktu pod względem mikrobiologicznym wymaga uzyskania maksymalnej liczby informacji o charakterze występujących zanieczyszczeń zarówno w surowcach, środowisku produkcji, jak i produkcie. Dopiero taka baza danych umożliwia podejmowanie kroków zaradczych, zapobiegających wystąpieniu zakażenia w produkcie, w myśl zasady: zapobiegam, a nie usuwam.

 

 

Skuteczne działania zapobiegawcze wymagają więc wiedzy nie tylko o poziomie występujących zanieczyszczeń mikrobiologicznych, ale również o ich charakterze. Najlepiej, aby badanie próbki kończyło się izolacją ewentualnie występujących drobnoustrojów i ich dokładną identyfikacją. Uzyskany z próbek szczep może służyć do wielu działań zapobiegających jego ponownemu pojawianiu się w procesie produkcji. Własny izolat można włączyć również do oceny skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej produktu czy oceny skuteczności procesu mycia.

Przechowywanie izolatów do ich późniejszego wykorzystania w wyżej wymienionych procesach powinno być prowadzone w warunkach zapewniających czystość, stałość cech genetycznych, fizjologicznych i morfologicznych oraz zdolność do wzrostu i namnażania. Najskuteczniejszą techniką utrwalania mikroorganizmów jest liofilizacja. Technika ta pozwala na przygotowanie bardzo trwałego preparatu mikroorganizmów o niezmienionych cechach i co ważne, łatwego do ożywienia.

Zarówno izolacja drobnoustrojów, jak i ich identyfikacja oraz liofilizacja wymaga dobrze wyposażonego laboratorium i doświadczonego personelu. Przechowywanie preparatów również stwarza wiele wyzwań, takich jak zapewnienie: stałych warunków przechowywania, czystości i tożsamości izolatów czy bezpiecznego dostępu do kolekcji. Z tego względu optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług godnego zaufania laboratorium o dużym doświadczeniu i wysokiej specjalizacji.

Nasze laboratorium poprowadzi:

• izolację drobnoustrojów z dostarczonych próbek,

• identyfikację izolatów nowoczesnymi metodami,

• liofilizację izolatów,

• przechowywanie liofilizatów w bezpiecznych warunkach, gwarantujących zachowanie tożsamości i poufności,

• na życzenie klienta włączanie szczepu do badań np. skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej produktu.

dr Piotr Nowaczyk

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/IRM9qgZdlW0

KOMENTARZE
news

<February 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter