Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Właściwości i zastosowanie kwasu bursztynowego w kosmetologii

Kwas bursztynowy jest niezbyt popularną substancją kosmetyczną, a warto odkryć jego właściwości, ponieważ wykazuje wielokierunkowe działanie na skórę. Jedną z istotnych cech tego kwasu jest delikatniejsze od  kwasu salicylowego działanie, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej lub podrażnionej. Ponadto działa antyoksydacyjne, co jest kluczowe w procesie spowolnienia procesu starzenia się skóry.

 

 

Kilka słów o kwasie bursztynowym

Kwas bursztynowy (1,4-butanodiowy) należy do grupy kwasów dikarboksylowych. Bierze udział w reakcjach biochemicznych, prowadzących do powstawania ATP – energii komórkowej, która jest niezbędna do prawidłowego działania komórek. Wytwarzanie kwasu bursztynowego to bardzo kosztowny proces. Do tej pory wydobywany był z ropy naftowej oraz bałtyckiego bursztynu. Dzięki rozwojowi biotechnologii udało się opracować metodę jego pozyskiwania na skalę przemysłową. Kwas ten nie jest jedyną formą bursztynu, jaką możemy spotkać. Jest on także dostępny w postaci ekstraktu, oleju czy proszku. Na liście składników w preparacie kosmetycznym znajdziemy go pod nazwą Succinic acid.

Właściwości kwasu bursztynowego

W dużej mierze składnik ten jest reklamowany do walki z trądzikiem, choć posiada więcej właściwości, które korzystnie wpływają na skórę. Zostało wykazane, że kwas bursztynowy hamuje wzrost bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie różnych postaci trądziku. Kolejną ważną zaletą tego kwasu jest działanie przeciwzapalne, które jest także korzystne w czasie leczenia trądziku. Substancja ta sprawdzi się u osób, które borykają się z chorobami skórnymi, tj. egzemą lub łuszczycą, ponieważ wpływa na „uspokojenie” zmian skóry oraz widocznie przyspiesza gojenie się ran. Mimo tego, że kosmetyki z tym składnikiem nie wyleczą wspomnianych schorzeń, z pewnością pomogą w łagodzeniu widocznych objawów. Kwas ten jest składnikiem antyoksydacyjnym, przez co posiada zdolność do zapobiegania uszkodzeniom, wywołanym przez wolne rodniki. Odgrywa znaczącą rolę w stymulowaniu fibroblastów, a tym samym – wykazuje aktywność przeciwstarzeniową. Ponadto kosmetyki z kwasem bursztynowym poprawiają nawilżenie skóry, a także zwiększają jej jędrność oraz elastyczność. Co więcej, działają stymulująco, zwiększając metabolizm komórkowy, dzięki czemu zmarszczki zostają spłycone, a skóra nabiera blasku. Kwas ten posiada delikatne właściwości złuszczające.

Zastosowanie w kosmetologii

Kosmetyki z kwasem bursztynowym dedykowane są szczególnie dla osób z cerą dojrzałą, trądzikową oraz z pierwszymi oznakami starzenia się. Na skórze osoby dojrzałej możemy zauważyć pierwsze zmarszczki, plamy pigmentacyjne, nierówny koloryt, suchość czy przebarwienia skóry. Regularne stosowanie preparatów z kwasem bursztynowym sprawi, że cera będzie bardziej nawilżona, zmarszczki zostaną zmniejszone, a skóra nabierze elastyczności oraz jędrności. Wiele osób z dojrzałą cerą walczy z problemem nierównego kolorytu, a na ich skórze widoczne są przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne, zwane plamami starczymi. Regularne stosowanie kwasu bursztynowego w pielęgnacji sprawi, że wspomniane plamy zostaną zniwelowane, a cera stanie się promienna. Główne korzyści, płynące ze stosowania kwasu bursztynowego, dotyczą ochrony antyoksydacyjnej, którą warto zastosować przy każdym rodzaju cery. Wspomniany kwas często łączy się z kwasem hialuronowym, aby wzmocnić działanie nawilżające. Wykazuje pozytywny wpływ na skórę, także w połączeniu z innymi składnikami przeciwtrądzikowymi, jakim są kwas salicylowy oraz siarka. Można go stosować w połączeniu z innymi kwasami: azelainowym, mlekowym czy traneksamowym, w zależności od aktualnych potrzeb skóry. Nie są znane składniki, z którymi kwas bursztynowy wykazywałby negatywne interakcje. Działanie złuszczające kwasu bursztynowego jest odpowiednie dla osób z każdym rodzajem cery. Zaletą stosowania kwasu bursztynowego w porównaniu z tradycyjnym kwasem salicylowym jest to, że kwas bursztynowy jest delikatniejszy i nie wysusza, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej lub podrażnionej. Z pewnością dzięki większej liczbie badań naukowych nad skutecznością kwasu bursztynowego w pielęgnacji skóry jako środka przeciwstarzeniowego i przeciwtrądzikowego stanie się on coraz bardziej popularny.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/bursztyn-surowy-natura-kamyk-261134/

KOMENTARZE
news

<February 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter