Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pielęgnacja cery naczynkowej

Każdy rodzaj cery ma swoje potrzeby. Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do zaostrzenia objawów charakterystycznych dla tego typu skóry. Dlatego warto jak najszybciej wychwycić te błędy i zmienić złe nawyki. 

 

 

 

Cera naczynkowa – charakterystyka

Charakteryzuje się osłabionymi naczyniami krwionośnymi twarzy, przede wszystkim na policzkach, nosie i brodzie. Cera ta jest bardzo cienka oraz delikatna. Z tego względu wymaga szczególnej pielęgnacji. Co więcej, jest wrażliwa zwłaszcza na działanie czynników zewnętrznych, reagując na nie podrażnieniem i uszkodzeniem – pod wpływem np. temperatury, suchego powietrza, ostrego jedzenia, silnych emocji czy alkoholu szybko odpowiada rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Wtedy na skórze możemy zauważyć rumień bądź czerwone plamy. Czasami dochodzi do pęknięcia naczynek, które są widoczne na skórze jako tzw. pajączki.

 

Jakich składników szukać w kosmetykach do cery naczynkowej?

By wspomóc pielęgnację cery naczynkowej, warto wiedzieć, jakich składników szukać w preparatach kosmetycznych. Choć wiele firm kosmetycznych tworzy specjalne linie dedykowane cerze naczynkowej, to wiele innych kosmetyków również zawiera w swej recepturze składniki, które wspomagają pielęgnację tego rodzaju skóry, dzięki czemu także pozwolą one zachować cerę w dobrej kondycji. W przypadku pielęgnacji cery naczynkowej ważne jest używanie preparatów, które wzmocnią naczynka, złagodzą istniejące zmiany, a dodatkowo będą chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą przyczynić się do podrażnień. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli opanować pojawiające się zaczerwienienia oraz nie dopuści do pogłębienia problemu. Cera naczynkowa może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej spotyka się ją u kobiet w wieku dojrzałym. 

W pielęgnacji cery naczynkowej niezwykle ważna są witaminy C, E i K. Systematycznie stosowanie kosmetyków z witaminą C przyczyni się do rozjaśnienia skóry oraz wzmocnienia naczynek krwionośnych. Z kolei preparaty z witaminą E będą chroniły skórę przed wolnymi rodnikami, wyciszały stany zapalne oraz podrażnienia. Produkty z witaminą K zaś będą skutecznie redukowały powstający rumień, rozjaśniały cerę oraz łagodziły powstałe podrażnienia spowodowane działaniem czynników zewnętrznych.

Oprócz witamin warto sięgać po takie kosmetyki, które w swym składzie zawierają m.in. ekstrakt z kasztanowca, arniki górskiej czy oczaru wirginijskiego. I tak ekstrakt z kasztanowca posiada m.in. saponiny, flawonoidy, proantocyjanidyny, kumaryny oraz sole mineralne. Jest jednym z najbardziej znanych składników, który ma pozytywne konsekwencje dla pielęgnacji cery naczynkowej. Ekstrakt ten działa przeciwzapalnie, przyczynia się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, chroni przed negatywnym wpływem wolnych rodników oraz działa antycellulitowo. Co najważniejsze, zapobiega powstawaniu pajączków charakterystycznych dla cery naczynkowej, zmniejsza zaczerwienienia skóry, łagodzi podrażnienia. Arnika górska natomiast powoduje obkurczenie naczynek krwionośnych oraz zmniejsza ich widoczność. Wykazuje także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. W jej składzie można znaleźć m.in. flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, arnicynę, saponiny, kwasy organiczne i sole mineralne. Wreszcie oczar wirginijski wzmacnia naczynka krwionośne, łagodzi podrażnienie oraz zaczerwienienie, wykazuje też działanie ściągające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Co więcej, zmniejsza cienie pod oczami, łagodzi ból powstały po ukąszeniu owadów, przyspiesza gojenie się ran oraz reguluje wydzielanie sebum. Jest to składnik o szerokim spektrum aktywności – nie jest zarezerwowany tylko do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej.

 

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery naczynkowej

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu. W przypadku cery naczynkowej nie jest ona skomplikowana, pod warunkiem że wiemy, jakich składników musimy unikać. Często nieświadomie wielu posiadaczy tego typu skóry popełnia podstawowe błędy pielęgnacyjne. Z tego powodu stan cery ulega pogorszeniu. Warto uświadomić sobie, iż nasze niewłaściwe nawyki przynoszą wiele szkód i należy je jak najszybciej zmienić. Skórę naczynkową trzeba traktować bardzo delikatnie – od oczyszczania, po pielęgnację. Stosowanie preparatów przeznaczonych do innych rodzajów skóry nie jest tutaj wskazane. Takie preparaty nie doprowadzą do złagodzenia podrażnień cery naczynkowej, mogą za to przyczynić się do powstania nieprzyjemnych dolegliwości skórnych. W przypadku tego rodzaju cery należy unikać kosmetyków, które mają w składzie np. glikol propylenowy, mentol, składniki o działaniu rozgrzewającym (np. olejki eteryczne), mocznik, kwas retinowy, pokrzywę oraz dziurawiec. Stosowanie peelingów mechanicznych nie jest zalecane, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę. Warto natomiast stosować peelingi enzymatyczne, które w łagodny sposób usuną zrogowaciały naskórek. Nie zawierają one w swym składzie ostrych drobinek, które przyczyniłyby się do podrażnienia wrażliwej skóry oraz nasilenia rumienia. Dobrze jest zrezygnować z mycia twarzy ciepłą wodą, ponieważ pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się, co powoduje pojawienie się rumienia. Co więcej, należy zrezygnować z używania szczoteczek do mycia twarzy, ponieważ również mogą spowodować podrażnienie lub uszkodzenie. W związku z tym poleca się mycie twarzy tylko dłonią.

Źródła

Fot. https://unsplash.com/photos/aef71KyW0JI

KOMENTARZE
Newsletter