Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Bakuchiol – roślinne panaceum na zmarszczki
Bakuchiol – roślinne panaceum na zmarszczki

Bakuchiol – roślina, która może równać się z retinolem pod względem działania. Nie wywołuje podrażnień, jest dobrze tolerowany przez skórę, poprawia jędrność, napięcie i potrafi niwelować przebarwienia. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych składników stosowanych w preparatach kosmetycznych.

 

 

 

Czym jest bakuchiol?

Jest to retinoid botaniczny występujący w roślinach Psoralea corylifolia i Otholobium pubescens, z których głównie stosuje się liście i nasiona. "International Journal of Cosmetic Science" opublikował badania potwierdzające podobieństwo działania bakuchiolu do retinolu. Co prawda jego struktura nie jest tak zbliżona, jednak jego działanie znacznie przewyższa retinol, niwelując wszelkie działanie niepożądane.

Starzenie się skóry to proces wieloetapowy, w którym dochodzi do ścieńczenia naskórka, utraty jędrności, elastyczności. Następuje suchość, zmianie ulega znacznie kolor skóry, stając się szary i pozbawiony blasku. Jak pokazują badania, stosowanie kosmetyków z zawartością roślinnego retinolu działa przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco, poprawiając strukturę skóry. Dodatkowo roślinny retinol jest dobrze tolerowany przez skórę, ma wysoką stabilność fotochemiczną i hydrolityczną.

 

Bakuchiol – działanie na skórę

Bakuchiol oddziałuje na znacznie głębsze warstwy skóry, spłycając zmarszczki. Posiada właściwości złuszczające, dzięki czemu wyrównuje kolor, wspomagając walkę z przebarwieniami. Zmniejsza ilość komórek produkujących melaninę – melanocytów. Działa antybakteryjnie, głównie na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, m.in. Streptococcus aureus i Streptococcus epidermidis.

 

Zalety stosowania bakuchiolu na skórę

Preparaty z zawartością bakuchiolu nie działają fotouczulająco, dlatego kosmetyk taki można stosować przez cały rok, także latem. Ważne jest, że łagodzi również niekorzystne zmiany powstałe po kontakcie ze słońcem. Jego działanie przeciwstarzeniowe opiera się na głębszym wnikaniu w struktury skóry, docierając do biosyntezy kolagenu, dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu, następuje poprawa jędrności i elastyczności naskórka. Dodatkowo działa antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki. Może być stosowany przez kobiety w ciąży. Okazuje się, że bakuchiol działa na wiele odmian trądziku, jest bezpieczny, nie wykazuje działania drażniącego i uczulającego.

Współczesna kosmetologia coraz chętniej bada nowe aktywne składniki mające pozytywne działanie na naszą skórę. Są one coraz lepsze pod względem wchłaniania, stabilności czy bezpieczeństwa. Takim właśnie odkryciem jest bakuchiol, który posiada nieocenione właściwości pielęgnacyjne.

Autorka:  Anna Musiałek

Źródła

"Bakuchiol – Roślinny następca retinolu", Esent.pl 2, "Bakuchiol: A Retinol-Like Functional Compound" Revealed by Gene Expression Profiling & Clinically Proven to have Anti-Aging Effects, January 2014, "International Journal of Cosmetic Science" 36(3).

KOMENTARZE
news

<March 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
1
3
4
5
7
10
12
13
14
16
17
18
19
20
25
26
28
29
30
31
1
2
Newsletter