Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą
Nowoczesna diabetologia szansą dla pacjenta z cukrzycą

Ponad 300 uczestników, liczne warsztaty, ciekawe sesje, a przede wszystkim prezentacja nowoczesnych rozwiązań w leczeniu cukrzycy – to główne cele, jaki przyświecały kolejnej już, piątej edycji Forum Nowoczesnej Diabetologii, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. w Poznaniu.

 

 

 

W tym wyjątkowym przedsięwzięciu wzięło udział grono największych autorytetów środowiska diabetologicznego – lekarzy praktyków, firm, start-upów, instytutów oraz zespołów terapeutycznych. Wszystko po to, aby edukować się oraz doskonalić umiejętności, a tym samym – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym lepiej i skuteczniej leczyć pacjentów z cukrzycą. Podczas 5. Forum Nowoczesnej Diabetologii prezentowane były również systemy ciągłego monitorowania glikemii, innowacyjne pompy insulinowe, leki na cukrzycę nowej generacji oraz metody samokontroli w cukrzycy. – Edukacja wybrzmiewała w haśle przewodnim 5. Forum Nowoczesnej Diabetologii. Podczas wydarzenia była możliwość testowania innowacyjnych urządzeń, potem sprawdzenia i zaliczenia umiejętności z zakresu nowych technologiach. Z radością muszę podsumować, że bardzo wielu uczestników, a było ich 320, z tej możliwości praktycznego doświadczenia skorzystało i zdobyło „Certyfikat Umiejętności w Nowoczesnych Terapiach Cukrzycy”. Podczas Forum miała miejsce również premiera Strukturalnego Programu Edukacji Diabetologicznej dla osób dorosłych z cukrzycą typu pierwszego, leczonych przy użyciu osobistej pompy insulinowej GoPump. Jeżeli chodzi o sferę terapeutyczną, nowe rozwiązania technologiczne dotyczą zarówno rodzajów insuliny, preparatów nieinsulinowych, jak i urządzeń do podawania insuliny czy leków nieinsulinowych oraz systemów ciągłego monitorowania stężenia glikemii (rtCGM). Postęp, jaki dokonuje się w zakresie kolejnych generacji tych systemów, jest ogromny. Sprzężenie ich z osobistą pompą insulinową to jest ten moment, który pozwolił nam zapętlić i zautomatyzować podawanie insuliny. Liczymy na to, że nowe technologie, poprawiając wyrównanie metaboliczne pacjenta, przyczynią się do zredukowania problemu przewlekłych i ostrych powikłań oraz przedłużenia życia zmagających się z cukrzycą. Nowości i dynamiczny rozwój technologiczny pozwalają kreować nam lepszą opiekę nad chorymi. Technologia nie przesłania nam pacjenta, ale sprawia, że cukrzycy mają szanse na to, że będą lepiej leczeni, będą mogli funkcjonować w większym komforcie. Nowoczesna diabetologia to nie jutro, to już dziś! – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 5. Forum Nowoczesnej Diabetologii.

W „Strefie Nowych Technologii dla Diabetologii” start-upy, instytuty, uczelnie oraz firmy mogły zaprezentować swoje innowacyjne projekty dla środowiska diabetologicznego. Podczas „Diabetes Innovations Day” odbył się konkurs na najbardziej innowacyjny projekt/produkt, wspierający leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą. Nagrodę za najbardziej innowacyjny projekt otrzymała firma BIOTTS (za system transdermalny MTC-Y). Oceny projektów konkursowych dokonała Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Adriana Szulczyńskiego. Wygrana to nagroda pieniężna oraz bezpłatna rejestracja na ATTD 2023 w Berlinie. – Strefa Nowoczesnych Technologii jest już tradycją Forum Nowoczesnej Diabetologii. Po czasie pandemii wróciliśmy do Strefy i do konkursu projektów start-upowych. Chcemy promować innowacje tak, by każdy lekarz i członek zespołu terapeutycznego nie tylko wiedział o istnieniu różnych nowoczesnych rozwiązań, ale mógł je przetestować, ocenić, a potem zastosować u pacjenta. Dzięki konkursowi kolejne podmioty mogły zaprezentować swoje nowatorskie projekty, wspierające leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą. W tym roku wygrał projekt firmy BIOTTS – system transdermalny, pozwalający podawać leki o strukturze peptydu, czyli analogi GLP-1. Dzięki przyklejeniu plastra system ten pozwala w sposób bardzo stabilny uwalniać lek. Gratulujemy wygranej firmie BIOTTS! – komentuje Adrian Szulczyński, przewodniczący Komisji Konkursowej, członek Komitetu Organizacyjnego 5. Forum Nowoczesnej Diabetologii.

Organizatorami 5. Forum Nowoczesnej Diabetologii byli: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Grupa casusBTL oraz DiabeTech.life, przy partnerstwie Advanced Technologies & Treatments for Diabetes (ATTD). Kolejne 6. Forum Nowoczesnej Diabetologii już za rok. Zapraszamy!

Autor: Bartosz Szymański, Grupa casusBTL

Fot. Marcin Bany

KOMENTARZE
Newsletter