Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdalne monitorowanie kardiotokograficzne ciąży jest już możliwe
Wywiad z dr n. med. Patrycją Wizińską-Sochą, twórczynią nowatorskiego rozwiązania telemedycznego do monitoringu dobrostanu płodu.

 

Skąd pomysł na opracowanie mobilnego KTG?

Przede wszystkim z wewnętrznej potrzeby. Znam kobiety, które zmagają się w okresie ciąży z koniecznością wykonywania licznych badań. To wiąże się z częstymi wizytami w przychodni lub szpitalu, godzinami oczekiwania na badanie, niepokojem i niepewnością. To nie jest dla nich łatwy czas, szczególnie jeśli jest to ciąża podwyższonego ryzyka. A przecież poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją są w tym czasie kobiecie bardzo potrzebne. Przyszłemu tacie również. I tak pojawiła się myśl o opracowaniu mobilnego KTG. Wyjątkowe jest to, że wokół projektu udało się zebrać ciekawe i różnorodne osoby, wybitnych w swoich dziedzinach ekspertów. Bez ich zaangażowania i twórczej myśli opracowanie naszego urządzenia nie byłoby możliwe.

Co dokładnie mierzy mobilne KTG?

Pregnabit, bo tak nazywa się opracowane przez nas urządzenie, to mobilne KTG, pozwalające na bezpieczne i wiarygodne monitorowanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy. To ważne informacje o dobrostanie dziecka i mamy. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są za pośrednictwem sieci bezprzewodowej do Centrum Monitoringu teleKTG, obsługiwanego przez wykwalifi kowany personel medyczny. To pierwsze na świecie tak kompleksowe połączenie przenośnego urządzenia KTG z nowatorskim centrum telemedycznym. Pregnabit ma szansę wyznaczyć nowy trend w monitorowaniu dobrostanu płodu oraz znacząco podnieść poziom profi laktyki okołoporodowej.

Kto jest odbiorcą tego typu urządzenia?

Nasz produkt opracowaliśmy z myślą o lekarzach oraz położnych. Naszym celem jest wspierać ich w codziennej praktyce, w placówkach medycznych, działalności indywidualnej oraz szkołach rodzenia. Oferując Pregnabit, łączymy to, co znane i docenianie przez specjalistów z innowacyjną technologią. Wychodzimy tym samym naprzeciw oczekiwaniom tych lekarzy i położnych, którzy dokładają starań, aby w sposób profesjonalny i nowatorski dbać o zdrowie oraz komfort swoich pacjentek. Docelowym odbiorcą Pregnabitu jest oczywiście kobieta w ciąży, ale to lekarz lub położna decydują u której z pacjentek warto stosować bieżący monitoring ciąży i wówczas mogą skorzystać z Pregnabitu.  

Jak dokładnie działa Pregnabit?

Do pomiarów Pregnabit wykorzystuje 4 sensory - sondę FHR pozwalającą wyznaczyć wartości akcji serca płodu, sondę TOCO umożliwiającą pomiar poziomu skurczów mięśnia macicy, znacznik ruchu płodu oraz pulsoksymetr. Nowatorskie podejście do pomiarów, bazujące na algorytmach danych z sond i pulsoksymetru, pozwala odróżnić bicie serca płodu od pulsu mamy. Badanie trwa około 30 minut. Zebrane przez urządzenie dane przekazywane są do Centrum Monitoringu teleKTG, gdzie wykwalifi kowany personel medyczny dokonuje ich analizy.

Jak zatem wygląda procedura korzystania z Pregnabitu?

W trakcie wizyty kontrolnej pacjentka zostaje szczegółowo zapoznana z działaniem Pregnabitu, który zabiera ze sobą do domu. Pomiar z zastosowaniem urządzenia wykonywany jest przez ciężarną według wskazówek otrzymanych przez lekarza, z wyznaczoną częstotliwością oraz w sugerowanych porach i sytuacjach. Dane z pomiarów są przesyłane do Centrum Monitoringu teleKTG. W przypadku prawidłowych wyników, mama otrzymuje od nas informację zwrotną. W sytuacji, kiedy wyniki wykazują nieprawidłowość, uruchamiana zostaje procedura medyczna, która obejmuje między innymi poinformowanie przez personel Centrum Monitoringu teleKTG pacjentki o konieczności wizyty w najbliższej jednostce medycznej lub wezwanie pogotowia. Równolegle o wynikach informowany jest lekarz prowadzący ciążę. Podobnie w przypadku sprawowania opieki nad ciężarną przez położną. Położna może wykonać badanie za pomocą Pregnabitu w trakcie rutynowej kontroli pacjentki lub może zdecydować o pozostawieniu urządzenia ciężarnej i ustaleniu z nią częstotliwości wykonywania badań kontrolnych. W obu przypadkach zarówno lekarz, jak i położna mają bieżący dostęp do wyników pacjentki.

Jak oceniacie zainteresowanie mobilnym KTG?

Nieprawidłowości w przebiegu ciąży odnotowuje się u około 20% ciężarnych. Natomiast niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka odczuwa większość kobiet oczekujących narodzin dziecka. Wysoki procent kobiet ciężarnych, przynajmniej raz w czasie ciąży, odwiedza placówki medyczne w celu sprawdzenia czy wszystko w przebiegu ciąży jest prawidłowe. Jednym z częstych badań wówczas stosowanych jest badanie KTG. Dzięki Pregnabitowi, kobiety w ciąży, w sytuacji niepokoju, mają bardzo ułatwiony dostęp do bieżącej kontroli stanu zdrowia dziecka, co ważne, w komfortowych, domowych warunkach. Dostęp do bieżącej kontroli może znacząco zmniejszyć poziom odczuwanego przez przyszłą mamę stresu oraz pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Wczesne wykrycie zagrożenia może w realny sposób przyczynić się do szybkich działań i wdrożenia odpowiedniej procedury medycznej.

Czy nie obniży się potrzeba regularnych wizyt u lekarza?

Nic nie jest w stanie zastąpić doświadczenia i wiedzy specjalistów. Pregnabit to telemedyczne urządzenie KTG, które powstało po to, aby wspierać ekspertów w codziennej praktyce, nie aby ich zastąpić. Korzystanie z mobilnego KTG może znacząco podnieść w Polsce poziom profilaktyki okołoporodowej. Warto również podkreślić, że Pregnabit nie jest produktem konsumenckim – jest dostępny wyłącznie dla lekarzy i położnych. To oni decydują w jakich sytuacjach udostępnienie urządzenia pacjentce może okazać się ważne, w celu zapewnienia pełniejszej opieki i kontroli nad nią i nad dzieckiem.

Czy Pregnabit jest łatwy w obsłudze?

Urządzenie jest małe, przenośne i bardzo intuicyjne w obsłudze. Łatwe do zabrania ze sobą, mieści się w damskiej torebce. Dodatkowo, każda kobieta, przed udostępnieniem jej urządzenia, otrzyma dokładną instrukcję obsługi od lekarza prowadzącego ciążę lub od położnej. Może także być na bieżąco w kontakcie z Centrum Monitoringu teleKTG, gdzie uzyska dodatkowe informacje. Centrum obsługiwane będzie przez lekarzy i położne. 

Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha

Prezes Zarząd Nestmedic

Jest współwłaścicielem oraz Prezesem Zarządu firmy telemedycznej Nestmedic, którą stworzyła i która wprowadza na rynek Pregnabit, czyli pierwsze na świecie kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do monitoringu dobrostanu płodu. Z wykształcenia jest biotechnologiem farmaceutycznym, absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Z potrzeby serca doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Określana jest jako ekspert w dziedzinach, którymi się zajmuje. Jej życie zawodowe jest również jej pasją, dlatego z łatwością absorbuje nową wiedzę i praktyczne umiejętności, co zapewnia jej intensywny rozwój. Wiele w niej entuzjazmu do projektów, które realizuje oraz do ludzi z którymi pracuje. Lubi wyzwania. Angażuje się głównie w trudne, innowacyjne projekty, w których realizacji jest konsekwentna i skuteczna.

Rozmawiała Jolanta Bylica

KOMENTARZE
news

<September 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter