Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Prof. Tadeusz Pietrucha w nowo powołanej Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP
Prof. Tadeusz Pietrucha w nowo powołanej Radzie ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji

W dniu 22 listopada 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju. 

– To rada, która ma patrzeć w przyszłość. To jej zasadnicze zadanie, choć oczywiście ważne będzie też dokonywanie diagnozy stanu obecnego – czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas wręczania nominacji.

 

Skład członkowski Rady jest imponujący. Na liście nominowanych znalazły się wielkie nazwiska ludzi rzetelnych, od lat zaangażowanych w swoją pracę, dla których bez wątpienia jest ona wielką pasją. Nie inaczej jest w przypadku wymienionej w tytule osoby. – Czy sytuacja jest dobra? Gdyby taka była, to byśmy nie reformowali polskiej nauki – podkreślił Prezydent, dodając, że trzeba pamiętać, iż sposób uprawiania nauki wymaga systematycznego rozwoju, uwzględniania nowych trendów i tego, co nauka sama wymyśliła. 

Do najważniejszych zadań Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji należy w szczególności:

- przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

- identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji oraz dokonywanie analizy zidentyfikowanych problemów;

- przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji;

- wspieranie działań Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji;

- tworzenie forum debaty i dialogu w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji;

- promocja działań i inicjatyw, służących innowacyjności w nauce i gospodarce.

Przewodniczącym rady został prof. Artur Hugo Świergiel, dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego i kierownik Pracowni Fizjologii Behawioru i Stresu na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Prof. dr hab. Tadeusz Pietrucha jest natomiast osobą znaną i rozpoznawaną przez większość czytelników naszego serwisu – jest założycielem portalu Biotechnologia.pl. Pan profesor jest ponadto kierownikiem Zakładu Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i współzałożycielem firm: Mabion S.A., Bio-Tech Media Sp. z o.o., Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE oraz Phagis Sp. z o.o. Jest również współzałożycielem i prezesem stowarzyszenia Polish Biotech Association, skupiającego polskie firmy biotechnologiczne. Specjalizuje się w badaniach z zakresu medycyny spersonalizowanej oraz komercjalizacji projektów biotechnologicznych B+R. Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

Źródła

https://www.prezydent.pl/

fot. Przemysław Keler/KPRP

KOMENTARZE
news

<February 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter