Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mabion wyprodukował pierwszą pełną serię antygenu do szczepionki przeciw COVID-19
Mabion wyprodukował pierwszą pełną serię antygenu do szczepionki przeciw COVID-19

Mabion w ramach realizacji umowy z Novavax zawartej 8 października br. z sukcesem i planowo wytworzył dla amerykańskiego partnera pierwszą pełną serię antygenu białkowego. Produkcja tej serii składnika szczepionki była poprzedzona kilkukrotnym jego pozyskaniem w ramach procesów objętych pierwszą umową z Novavax, podpisaną w marcu br. Dzięki temu w powtarzalny sposób osiągnięta została pożądana wysoka jakość produktu, która została potwierdzona testami realizowanymi w laboratoriach spółki, a także krzyżowo potwierdzona w laboratoriach pracujących dla Novavax, zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych oraz Europie.

Mabion zaczyna realizować przychody z tytułu wyprodukowania pierwszej pełnej serii produktu w ramach nowej umowy z Novavax, podpisanej w październiku br. Łączna wartość kontraktu na dostawę antygenu dla Novavax w okresie jej obowiązywania, tj. do końca 2025 r., została określona na ok. 1,5 mld zł. Antygen białkowy stanowi kluczowy składnik szczepionki Nuvaxovid, która 20 grudnia br. została zaakceptowana przez Komisję Europejską do stosowania na terenie Unii Europejskiej, a wcześniej pozytywnie zaopiniowana przez Europejską Agencję Leków. W odrębnych procesach regulacyjnych szczepionka uzyskała zgodę na dopuszczenie w Filipinach oraz Indonezji (łączna populacja obu tych państw wynosi ponad 370 mln osób), a także autoryzację Światowej Organizacji Zdrowia na warunkowe stosowanie szczepionki produkowanej pod nazwą Covavax.

– Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, produkcja w skali komercyjnej dla Novavax jest realizowana według założonego harmonogramu. Rozpoczęliśmy produkcję kolejnej serii i w następnych tygodniach planujemy wyprodukować coraz więcej serii, aby dojść do pełnej mocy w drugim kwartale 2022 r. Można powiedzieć, że na naszym odcinku „frontu walki” z koronawirusem prowadzimy operację wzorowo. Realizujemy proces nie tylko bardzo efektywnie, uzyskując znaczną ilość produktu, ale możemy się również pochwalić jego wysoką jakością – wszystko zgodnie ze specyfikacją wymaganą przez Novavax. Za kolejne etapy procesu obrotu szczepionką odpowiada nasz partner – mówi Krzysztof Kaczmarczyk, prezes zarządu Mabion S.A.

KOMENTARZE
news

<September 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter