Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mabion otrzyma do 15 mln zł pożyczek od akcjonariuszy na dalszy rozwój spółki
Mabion otrzyma do 15 mln zł pożyczek od akcjonariuszy na dalszy rozwój spółki

12 sierpnia 2020 r. akcjonariusze-założyciele spółki Mabion S.A. podpisali ze spółką umowy pożyczek w łącznej wysokości do 15 mln zł. Pożyczki zostaną udzielone przez Twiti Investments Ltd. kontrolowaną przez Roberta Aleksandrowicza oraz Glatton Sp. z o.o. kontrolowaną przez Macieja Wieczorka. Oprocentowanie pożyczek zostało uzgodnione na warunkach rynkowych jako oprocentowanie zmienne oparte na stawce WIBOR 3M powiększonej o marżę. Pożyczki zostaną spłacone w drodze konwersji na akcje serii U, które mają zostać wyemitowane na warunkach ustalonych uchwałą nr 28 ZWZ Mabion S.A. z dnia 15 czerwca 2020 r. lub spłacone w formie pieniężnej nie później niż w dniu 31 marca 2021 r.

Udzielenie pożyczek spółce Mabion zostało zadeklarowane w marcu tego roku przez głównych akcjonariuszy, będących założycielami spółki Mabion, którzy zgodzili się na dokapitalizowanie spółki kwotą nie niższą niż 15 mln złotych w 2020 r.

– Wypracowana przez nas w pierwszym kwartale bieżącego roku nowa strategia rejestracyjna wymaga pewnego przeformatowania sposobu finansowania spółki. Obecny etap przygotowujący rejestrację MabionCD20 w EMA wymaga zewnętrznego finansowania i my jako akcjonariusze i założyciele wypełniamy poczynioną deklarację wsparcia dla spółki. Nasze dalsze współfinansowanie tego projektu wynika z przekonania i wiary, zarówno w to ważne przedsięwzięcie, jakim jest zarejestrowanie i wprowadzenie do sprzedaży na rynkach europejskich i w USA leku MabionCD20, jak i w unikalny w tej części Europy potencjał spółki, który zostanie w pełni doceniony i wykorzystany w najbliższych latach – mówi Robert Aleksandrowicz, były przewodniczący Rady Nadzorczej Mabion S.A., reprezentujący Twiti Investments Ltd.

– Jest to już kolejne wsparcie udzielane spółce przez akcjonariuszy-założycieli. Warto przypomnieć, że przed niespełna miesiącem Glatton sp. z o.o. udzieliła spółce pożyczki w kwocie 15 mln zł na refinansowanie kredytu w banku Santander. Wspólnie z zarządem spółki pracujemy nad pozyskaniem dla Mabionu finansowania potrzebnego do dalszego prowadzenia projektów, w tym oczywiście przede wszystkim złożenia do rejestracji i wprowadzenia leku MabionCD20 na rynek – dodaje Maciej Wieczorek, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Mabion SA, reprezentujący Glatton sp. z o.o.

Spółka Mabion jest istotnie zaawansowana w przygotowaniach do wznowienia procedury rejestracji leku MabionCD20 – w oparciu o lek pochodzący z komercyjnej, docelowej skali wytwarzania. Bezpieczeństwo i skuteczność leku MabionCD20 zostały udowodnione w badaniach klinicznych z udziałem pacjentów onkologicznych i RZS (reumatoidalne zapalenie stawów). Mabion pozyskał także znaczące doświadczenie w przygotowaniu dossier do rejestracji leku w trakcie oceny pierwszej aplikacji w EMA, co będzie bardzo pomocne w przygotowaniu wniosku rejestracyjnego dla procesu docelowego.

Kolejnym ważnym krokiem w procesie jest przeprowadzenie dodatkowego badania klinicznego na ograniczonej próbie, stanowiącego pomost pomiędzy produktem MabionCD20 wytworzonym w małej oraz w komercyjnej, tj. docelowej skali wytwarzania. Równolegle kontynuowane są badania analityczne nad kolejnymi seriami produkcyjnymi w dużej skali, w tym badania stabilności, a następnie badanie podobieństwa analitycznego. Zakład produkcyjny Mabionu jest przygotowany do produkcji leków biologicznych i spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa i jakości potwierdzone certyfikatami (m.in. GMP).

Źródła

Fot. Materiały prasowe Mabionu

KOMENTARZE
news

<October 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
2
3
4
7
8
11
13
14
15
16
17
18
19
21
22
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter