Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jeszcze biotech czy już techbio? Wyniki polskiego raportu wskazują zmiany w produkcji i zarządzaniu w 2022 r.
Jeszcze biotech czy już techbio? Wyniki polskiego raportu wskazują zmiany w produkcji i zar

Dzięki gwałtownemu rozwojowi cyfryzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji, rośnie fala innowacji związanych z produkcją nowych leków. Oznacza to nowe możliwości walki z rzadkimi chorobami, produkty poprawiające jakość życia i bardziej zrównoważone wytwarzanie żywności. Technologiczne możliwości, wyzwania oraz przewagi konkurencyjne w branży biotechnologicznej badał polski start-up A4BEE. 

 

 

Konieczny wzrost świadomości technologicznej wśród pracowników branży biotech

Z badania przeprowadzonego przez technologiczny start-up A4BEE ze znaczącymi firmami, takimi jak Polpharma czy Polfa Tarchomin, wynika, że w 2022 r. firmy farmaceutyczne największych szans szukają w dogłębnej analizie i zarządzaniu danymi produkcji oraz wzmacnianiu kompetencji cyfrowych oraz technologicznych u pracowników. Zdaniem badanych transformacja cyfrowa dotyka wszystkich aspektów organizacyjnych i kulturowych firmy i nie da się jej ograniczyć tylko do wdrażania nowych usług. – Kluczową sprawą jest budowanie świadomości cyfrowej i przekształcenie kultury firmy, która pozwala nam inaczej myśleć o technologii. Dzięki takiemu podejściu pracownicy na różnych szczeblach będą w stanie wykorzystać tę technologię – mówi Tomasz Staszelis, Chief Digital Officer w Polpharmie. – Nowa fala innowacji rośnie wraz ze wzrostem digitalizacji, automatyzacji i rozwoju  sztucznej inteligencji. Efektem tego mogą być przełomowe produkty i technologie, zwalczające choroby, poprawiające jakość życia i zapewniające bardziej zrównoważoną produkcję żywności. By jednak zrealizować tę wizję, biotechnolodzy muszą zbudować świadomość technologiczną w swoim środowisku, a tym samym – zrozumieć zachodzące fundamentalne zmiany i wykorzystać ich ogromne możliwości – dodaje Klaudia Kożusznik, Head of Growth w A4BEE.

Modularne podejście do produkcji

Zmienia się nie tylko świadomość cyfrowa, ale także podejście do całego procesu produkcji. Przyszłością są małe partie leków, szybszy proces produkcji i zwinne laboratoria. Jak przedsiębiorstwa planują to osiągnąć? Firmy, takie jak Polpharma oraz Polfa Tarchomin, wskazują na potrzebę modularności laboratoriów, większej elastyczności w skalowaniu produkcji oraz rozwiązań typu plug-n-play, które umożliwią naukowcom skupienie się na nauce, a nie na technologii. Za tak znaczącą zmianą stoją również zewnętrzne czynniki – rośnie rynek leków biologicznych na choroby rzadkie, na którym realizowanych jest obecnie 1 863 projektów terapii komórkowej i genowej. Każdy z nich zwiększa zapotrzebowanie na elastyczność i interoperacyjność sprzętu oraz platform, a to zaledwie część ogromnego sektora. Tańsze leki i kolejne możliwości – przed biotechnologią otwiera się zupełnie nowy rozdział. Coraz częściej będziemy świadkami przeniesienia akcentu z biotech na techbio. Cloud computing, IoT, modular design, data lakes, digital twin, AR/VR – to kompetencje coraz częściej poszukiwane przez sektor. 

Jakie są główne wyzwania technologiczne firm z branży?

Ogromny wzrost firm biotechnologicznych i produkcyjnych idzie w parze z zupełnie nowymi wyzwaniami. Główne z nich dotyczą wydajności procesów, które mają być szybsze i bardziej opłacalne, spełnienia wymogów GMP (good manufacturing practices) i bezpieczeństwa, skrócenia czasu wprowadzania produktów na rynek oraz poprawy jakości. Inne wynikają z faktu, że wysoce regulowana natura przemysłu biofarmaceutycznego opóźniła przyjęcie nowych technologii. Respondenci badania wskazywali najczęściej na następujące wyzwania: jak wykorzystać przestarzałą infrastrukturę, jak zapewnić bezpieczeństwo podczas wdrażania rozwiązań cyfrowych i jak uzyskać wartość biznesową z pozyskanych danych? Polski sektor biotechnologiczny poszukuje cały czas nowych rozwiązań w zakresie łączności oprogramowania i sprzętu, automatyki zbierania oraz przetwarzania danych, wzmocnienia ciągłości bioprocesu, by uzyskać mniejsze koszty i krótszy czas oraz zaoszczędzić przestrzeń laboratoryjną. – W dzisiejszych czasach wiele firm wykorzystuje dane tylko do analizy przeszłości, ale prawdziwa wartość danych polega na przewidywaniu przyszłości – uważa Małgorzata Stokrocka, R&D, BD, Quality Director Polfy Tarchomin.

Przewagi konkurencyjne

Wyniki badania wskazują, że jeśli sektor biotechnologiczny chce nadal utrzymać silny wzrost i zdobyć przewagę konkurencyjną, jego liderzy powinni skupić się na czterech technologicznych obszarach: łączności i automatyzacji, doświadczeniach użytkowników (UX), wzmacnianiu swoich pracowników w mądrym wykorzystywaniu cyfrowości i danych, a co najważniejsze – wykorzystaniu skalowalnych oraz modularnych rozwiązań w celu skrócenia czasu potrzebnego na R&D oraz produkcję. 

KOMENTARZE
news

<October 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
26
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
2
3
4
7
8
11
13
14
15
16
17
18
19
21
22
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter