Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ardigen otrzyma 12 mln zł dofinansowania z NCBR na opracowanie rewolucyjnej technologii rozwijania terapii komórkowych
Ardigen otrzyma 12 mln zł dofinansowania z NCBR na opracowanie rewolucyjnej technologii roz

Ardigen S.A., firma stosująca technologię sztucznej inteligencji (AI) w rozwoju nowoczesnej medycyny spersonalizowanej, zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na dofinansowanie autorskiego projektu. Spółka otrzyma 12 mln zł na stworzenie technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję do projektowania receptorów TCR jako kluczowego składnika nowoczesnych przeciwnowotworowych immunoterapii komórkowych TCR-T. Całkowity budżet projektu opiewa na kwotę ponad 20 mln zł i będzie prowadzony przez 3 lata.

 

– Immunoterapie komórkowe jako jedne z niewielu dają szansę na bardzo skuteczne leczenie nowotworów, dlatego światowy rynek terapii komórkowych opartych o limfocyty T rozwija się bardzo dynamicznie. Terapie komórkowe CAR-T w nowotworach hematologicznych odniosły olbrzymi sukces. Branża intensywnie poszukuje rozwiązań, które znajdą zastosowanie również w leczeniu guzów litych. W tym celu konieczne jest znalezienie odpowiednich receptorów limfocytów T (TCR). Opracowywana przez nas technologia ma to umożliwić – informuje Janusz Homa, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Ardigen S.A.

Na projekt, którego koszty realizacji mają wynieść 20 mln zł, spółka otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój NCBR w wysokości 12 mln zł. Pozostałe koszty firma sfinansuje ze środków własnych.

– Siłą Ardigen jest umiejętne łączenie biologii z technologiami sztucznej inteligencji. Nasze technologie dają szansę na dokonanie prawdziwych przełomów w poszukiwaniu skutecznych terapii onkologicznych. Dzięki nowatorskiemu zastosowaniu metod AI możliwe będzie stworzenie unikalnych receptorów TCR, których nie sposób uzyskać przy użyciu tradycyjnych metod laboratoryjnych – dodaje Janusz Homa.

– Zastosowanie zaawansowanych algorytmów ograniczy liczbę eksperymentów niezbędnych do identyfikacji najbardziej skutecznego receptora TCR, co znacząco ograniczy koszty rozwoju takiej terapii. Co ważne, skróci to także czas potrzebny do wejścia nowego produktu terapeutycznego na rynek. W naszej ocenie będzie to rewolucja, którą z pewnością odczują pacjenci chorzy na nowotwory – informuje Piotr Stępniak, Kierownik Projektu.

Nowy, trzyletni projekt poszerzy portfolio firmy w zakresie oferty wspomagania rozwoju nowoczesnych immunoterapii. Ardigen stworzył już platformę do identyfikacji neoantygenów, które są podstawą m.in. do projektowania szczepionek przeciwnowotworowych.

Źródła

Fot. Ardigen/LinkedIn

 

KOMENTARZE
news

<March 2023>

MonTueWedThuFriSatSun
1
3
4
5
7
10
12
13
14
16
17
18
19
20
25
26
28
29
30
31
1
2
Newsletter